Krušné hory

Jsou místa, která vám trvale přirostou k srdci hned při první návštěvě. Díky své atmosféře, pohnuté historii, divoké přírodě. Díky své duši. A takové jsou i Krušné hory. I když se co do výšky nemůžou měřit s jinými českými a moravskými masivy, mají spoustu jiných předností. V první řadě tu potkáte daleko méně turistů. Při svých toulkách – ať už pěšky, na kole nebo na běžkách – si tak můžete užívat vytoužený klid a kochat se rozmanitou krušnohorskou krajinou.

A že je rozhodně co pozorovat. Tajemná rašeliniště, rozlehlé větrné pláně i hluboké lesy vonící po houbách a borůvkách. Ale nejen to. Díky své hornické historii skrývají Krušné hory celou řadu jedinečných technických památek. Můžete sestoupit do temného podzemí a na vlastní kůži se seznámit s prostředím, kde se psaly dějiny Krušnohoří. Nebo zůstaňte na povrchu a projděte se podél Blatenského příkopu, navštivte Vlčí jámy, poznejte odvrácenou tvář jáchymovských dolů při procházce Jáchymovským peklem.

V samém srdci této nespoutané krásy leží Boží Dar, nejvýše položené město ve střední Evropě (1028 m n. m.). Nabízí dokonalé zázemí pro vaši letní i zimní dovolenou. Přímo ve městě najdete lyžařské areály Novako a Hranice, vlek za hotelem Praha vás vyveze na známý ski areál Neklid. A odtud je to jen kousek na populární Klínovec. Na své si tu ale přijdou i běžkaři. Kromě slavné Krušnohorské magistrály na vás v okolí Božího Daru čekají desítky kilometrů strojově upravovaných stop na české i německé straně. A nastoupit do nich můžete přímo u našeho penzionu.

Tipy na výlet

Božídarské rašeliniště
Jde o největší a také nejznámější přírodní rezervaci v Krušných horách, s rozlohou 930 ha. Částí této unikátní krajiny vás provede 3,2 km naučná stezka, která začíná přímo v centru Božího Daru. Stezka vede po povalových chodnících a je tedy přístupná vozíčkářům i rodinám s kočárkem.

Ježíškova cesta
Malá (5,6 km) nebo Velká Ježíškova cesta (12,9 km) je dobrodružný okruh plný zábavných úkolů, prolézaček, poznávání a zábavy. Za správně vyplněný Ježíškův zápisníček čeká na děti v božídarském infocentru malá odměna.

Důl Mauritius
Kdysi největší cínový důl v české části Krušných hor je od roku 2015 přístupný veřejnosti. Konkrétně prohlídková štola Kryštof. Najdete ji kousek za Hřebečnou, otevřená je od května do září. Do kůže krušnohorských horníků můžete vklouznout i ve štole Johannes (severozápadně od Božího Daru).

Blatenský vrch
Jeden z nejoblíbenějších turistických cílů v okolí Božího Daru. Na vrcholu romantická rozhledna z roku 1913, ve svahu Vlčí jámy – věhlasná hornická památka s jeskynním ledem. Na Blatenský vrch vás z Božího Daru dovede naučná stezka Blatenský příkop.

Jáchymov
Bývalé královské město a nejstarší radonové lázně na světě nabízí mnohem víc než uvolňující procedury. Projděte se naučnou stezkou Jáchymovské peklo, navštivte zříceninu Šlikův hrad, udělejte si výlet k Popovskému kříži. A nezapomeňte se stavit v muzeu Královská mincovna.

Klínovec
Výlet na nejvyšší krušnohorský vrchol Klínovec (1244 m n. m.) je klasika. V zimě tu na vás čeká největší ski areál v Krušných horách, v létě opravená rozhledna a nový trail park, který potěší všechny příznivce horských kol a divokého terénu.

Plešivec
Vrchol nedaleko Abertam se proslavil coby nejmladší ski areál v Krušných horách. Ale za návštěvu stojí i v létě. Kromě rozhledny tu najdete moderní adrenalinový park s obří houpačkou, bungee trampolínou, volným pádem, lanovým centrem a dalšími atrakcemi.

Více informací o Krušných horách: Krusnehory.cz